HYBRID POWER + DMX CABLE 2X2.5
Hybrid cable, power cables 2×2.5 + DMX Red/Black AWG22
CONSTRUCTION FEATURES
| Conductor | Flexible |
|---|---|
| Insulation | Expanded polyolefin |
| Sheath | Polyurethane (PUR) |
| Type | Multicore |
| Shape | Round |
| Isolation | PUR |
TECHNICAL FEATURES
| Operating temperature [°C] | –40 °C a +80 °C |
|---|---|
| Rating voltage A | 30 V |
| Rating voltage B | 450/750 V |
| Test voltage A | 500 VDC for 1 Min |
| Test voltage B | 3000 VDC for 5 Min |
| Radius of curvature | 10xD |
APPROVALS
![]() |
|---|
NOMENCLATURE
2X2.5+DMX AWG22 HYBRID CABLE
APPLICATION
| Suitable for fixed installation |
|---|
| Suitable for mobile installation |
| Transmission of control signals in indoor and outdoor environments |
| Architectural and decorative lighting |
| Installazioni scenografiche e dinamiche |
COLORS
![]() |
|---|
Custom request
Customize your multicore cable based on your project specifications.
Fill in the technical fields below, selecting the desired features and processes.
Our technical department will evaluate your request and contact you with a customized proposal.


