PVC CABLE: H05V2-U; H07V2-U
Solid single-core cables, insulated with PVC, without sheath
CONSTRUCTION FEATURES
| Conductor | Solid |
|---|---|
| Insulating | PVC |
| Sheath | - |
| Type | Single-core |
| Shape | Round |
| Isolation | PVC |
TECHNICAL FEATURES
| Operating temperature [°C] | -10°C÷90°C |
|---|---|
| Nominal voltage Uo/U | 300/500 V (H05V2-U); 450/750 V (H07V2-U) |
| Test voltage | 2000V (H05V2-U); 2500V (H07V2-U) |
APPROVALS
![]() |
|---|
NOMENCLATURE
| H05V2-U | H07V2-U |
|---|
APPLICATION
| Solid single-core cables, insulated with PVC, without sheath, for internal cables with maximum temperature in continuous service of 90°C. Suitable for fixed protected installation inside equipment and lighting fixtures. Good smoothness in the pipes, good flexibility and abrasion resistance. |
|---|
| Suitable for fixed installation |
| Suitable for indoor installation |
COLORS
![]() |
|---|
MEASURES
| Size conduction [mm2] | Outer diameter [mm] |
|---|---|
| 1X0,50 | 2.1±0.1 |
| 1X0,75 | 2.3±0.1 |
| 1X1,00 | 2.4±0.1 |
| 1X1,50 | 2.9±0.1 |
| 1X2,50 | 3.6±0.1 |
Custom request
Customize your single-core cable based on your project specifications.
Fill in the technical fields below, selecting the desired features and processes.
Our technical department will evaluate your request and contact you with a customized proposal.


