SILICONE RUBBER INSULATED CABLE, WITH FIBERGLASS BRAID
Rigid single-core silicone rubber insulated cables, with fiberglass braid.
CONSTRUCTION FEATURES
| Conductor | Solid |
|---|---|
| Insulating | Silicon rubber |
| Sheath | fiberglass braid |
| Type | Single-core |
| Shape | Round |
| Isolamento | Silicone |
TECHNICAL FEATURES
| Operating temperature [°C] | -60°C÷180°C |
|---|---|
| Nominal voltage Uo/U | 300/500V |
| Test voltage | 15000V |
APPROVALS
![]() |
|---|
NOMENCLATURE
| UG4T2 | H05SJ-U |
|---|
APPLICATION
| Suitable for fixed installation |
|---|
| Suitable for indoor installation |
COLORS
![]() |
|---|
Custom request
Customize your single-core cable based on your project specifications.
Fill in the technical fields below, selecting the desired features and processes.
Our technical department will evaluate your request and contact you with a customized proposal.

